Grup de Diables de Castellterçol

El Grup de Diables de Castellterçol va ser fundat a Castellterçol l´estiu de 1995.La seva creació sorgeix dins del Grup d´Esplai els Draks, entitat d´educació en el lleure infantil i juvenil actualment ja desapareguda. És des d´aquí on alguns monitors de l´Esplai Draks parlen sobre la possibilitat de crear una colla de Diables a la població que inicialment aniria molt vinculada a l´Esplai formant-ne part com a secció independent fins a la creació dels seus Estatuts l´any 2004.

La colla es consolida a partir de l´any 1997 quan porta a terme per primer cop el Correfoc de la Festa Major de Castellterçol, acte que es repeteix any rere any el penúltim cap de setmana d´agost i que s´ha convertit en un referent a la nostra vila tan per la organització com per la gran afluència de públic.

Els nostres ceptrots representen un ciri i una Almorratxa., elements tradicionals de la Dansa i el Ball del Ciri de Castellterçol i els seus portadors porten barret de copa i una capa (el Ciri) i mantellina i faldilles (l´Almorratxa). Aquests alhora van acompanyats de Diables amb forques, que van saltant al ritme que marquen els Tabalers, també portem el carro (on hi guardem la pirotècnia), "la bola", i els homes de foc. L'any 2014 vam incorporar la nostra colla infantil, i l'any 2015 vam crear la nostra bèstia de foc, el MuÇol.

Actualment la nostra colla està formada per 112 socis, (58 adults i 54 nens). Esperem seguir creixent durant molts anys, per tal d'enfortir aquest projecte tant fantàstic.

Salut, foc i ritme!!! 

 

Correu electrònic: diablescastell@gmail.com

Web: https://www.diablesdecastelltersol.org/

Adreça: C/ JOSEP GALLÉS, 32-56

Codi postal:08183

Població:Castellterçol

Telèfon:697848980 Martí Franquesa Padrós

Xarxes socials

Facebook Twitter Instagram

Facebook

Instagram

Deixa'ns la teva consulta

Informació bàsica sobre protecció de dades:

Responsable: Federació de Diables i Dimonis de Catalunya

Finalitat: Posibilitar el contacte amb l'usuari interessat.

Legitimació: En acceptar la política de privacitat i enviar el missatge, l'usuari consenteix l'enviament.

Destinataris: Les dades recopilades no són cedides a tercers.

Drets: L'usuari té dret a accedir, rectificar, limitar i suprimir les seves dades.

CAPTCHA
Aquesta pregunta és per provar si sou un visitant humà i per prevenir enviaments automàtics de correu no desitjat.

Troba'ns

Adreça:

Plaça de Dalt, nº10, 43365 Alforja (Tarragona)

Correu:

junta@diables.cat